Stilzitten kan ze naar eigen zeggen niet, dus gaat Mary Lutham onverdroten verder als regeltante van de MensA en sinds kort als beheerder van Activiteitencentrum De Dobbe. Met de MensA gaat ze op voor ‘Het Compliment van Drenthe’ terwijl ze van De Dobbe weer een bruisend muziekcentrum wil maken. Aan ambities geen gebrek.
Het licht valt door een raam in een kantoorruimte van De Dobbe. Het lijkt een spreekkamer van een huisarts, met Lutham als huisarts en de journalist als patiënt die binnen enkele minuten zijn lot te horen zal krijgen. Niets is minder waar, want de ruimte geldt momenteel als een veredeld kantoor voor de kersverse beheerder van De Dobbe. Lutham wrijft in haar handen. “In de rest van het gebouw vind ik het zo warm”, zegt ze. “Hier heb ik de verwarming uit gelaten.”
Misschien maar beter, gelet op de huidige energieprijzen. Lutham wil met De Dobbe aan de slag, er weer echt een muziekcentrum van maken. Zoals het dat vroeger als Pentastoma ook was. Toen nog stond de veredelde soos bekend als plek waar jongeren kennismaakten met drank, drugs en wat al niet meer. “Ik moest regelmatig hierheen van mijn moeder, om mijn broertje op te halen. De jeugd kon hier maar beter niet naartoe gaan, werd er gezegd. Moet je net tegen jongeren zeggen: dan gaan ze juist.” Ze lacht. De herinneringen aan deze plek zijn legio. Het is tijd, zo vindt ze, voor nieuwe verhalen.
Potentie
Anno 2022 is er van Pentastoma niets meer te merken aan de Koerskamp in Roden. De Dobbe biedt weliswaar nog onderdak aan onder meer muziekvereniging Oranje, maar veel muzikale activiteiten zijn er niet. Daar moet – wat Lutham betreft – verandering in komen. “Op 11 december gaan we proefdraaien met muziek. Een groot optreden en dan kijken wat het met het geluid doet. De buren zijn al ingelicht.”
“Hier ligt zó veel potentie”, vervolgt Lutham, terwijl ze haar armen spreidt. “Kijk wat je hier aan ruimte hebt, zowel binnen als buiten! Het moet toch te doen zijn om hier een bruisend centrum uit de grond te krijgen?”
Bovendien is het volgens Lutham hoog tijd dat er weer wat voor ‘de jeugd’ komt. “We schoppen constant tegen ze aan, maar bieden ze vervolgens niks. Laat De Dobbe ze dan wat bieden.”
Smeltkroes
De Dobbe biedt ondertussen kansen voor de MensA. Met grote regelmaat brengt de MensA allerlei culturen samen om te eten in de Scheepstra School in hartje Roden. “Een geweldige plek, middenin het centrum”, zegt Lutham. Maar ook een plek met een flinke galm vanwege de hoge plafonds. “Omdat er vaak ook kinderen bij zijn, is het voor mensen met een gehoorapparaat al snel te lawaaiig.”
Waarom dan niet naar De Dobbe verhuizen? “Dat zou af en toe wel kunnen, maar niet vast. Daarvoor is de Scheepstra School te mooi. Maar laatst hebben we hier wel een barbecue georganiseerd. Kan harstikke mooi, er is ruimte zat. Ik vond het geweldig hier. Het was een smeltkroes van mensen: van jong tot oud, van buurtbewoner tot Oekraïense vluchteling.”
Een begin
Met dat beeld kan Lutham verder en ‘haar MensA’ is inmiddels zelfs genomineerd voor Het Compliment van Drenthe. De winnaar van de prijs krijgt 3.000 euro. “We willen dat geld gebruiken voor een mobiele keuken”, zegt Lutham. “Met die 3.000 euro hebben we nog geen onderstel, maar het is een begin. We gaan ook kijken naar een doneeractie.”
Met de mobiele keuken kunnen de koks (‘waanzinnige koks’ volgens Lutham) op pad gaan om ter plekke hapjes te bereiden. “Een soort foodtruck, dat is het idee. Maar daar is geld voor nodig. En met 3.000 euro zijn we er zeker niet. Het is wel een begin.”
Stemmen op de MensA voor Het Compliment van Drenthe, kan via deze link.