Op 15 maart is onderstaand artikel geplaatst op de website van RTV Zulthe. Tot onze spijt zijn in het artikel enkele onjuistheden geslopen. Zo is de pianolerares niet van Russische afkomst maar heeft zij de Oekraïense nationaliteit. Ook is niet gebleken dat de oorzaak van het kennelijk beëindigen van de pianolessen aan de desbetreffende persoon gelegen is in de afkomst van zijn Oekraïense moeder. RTV Zulthe spreekt hierbij de hoop uit dat deze onjuistheden met deze rectificatie ongedaan zijn gemaakt.
***
Een van origine Russische pianolerares uit Roden weigert een 10-jarige jongen uit het dorp nog langer les te geven. Reden is dat hij de zoon is van een Oekraïense. Volgens de docente is Oekraïne een ‘fascistisch land’.
Jan Posthumus kan er met zijn verstand niet bij. De Roner is getrouwd met Anna Parfenenko, een Oekraïense. De afgelopen weken dagen zijn surrealistisch geweest voor het gezin uit Roden. Zo stond Jan afgelopen vrijdag nog bij de Pools-Oekraïense grens om zijn schoonmoeder op te halen. “En dan komt dit er gisteren nog bij.”
Geeft gewoon les
Het was maandagmiddag rond kwart voor 2 toen Miroslav net als altijd aanbelt bij zijn pianolerares. Er wordt niet opengedaan, ook niet als Anna het even later probeert. “Later bleek dat de lerares ‘s ochtends om 5 uur een mail had gestuurd, waarin stond dat ze het lesgeven eerst naast zich neerlegt”, zegt Jan.
Het lijkt op een algemene mail, verzonden aan alle pianospelers-in-de-dop die bij de Russin les krijgen. “Maar Anna had haar twijfels en besloot aan te bellen bij de buren van de lerares. Die vertelden haar dat ze gewoon lesgeeft.”
Fascisten
Dat zagen Jan en Anna gisteravond zelfs nog met eigen ogen. “We zijn langsgegaan. Mijn vrouw wilde het er niet bij laten zitten en ik ook niet”, zegt Jan. “De man van de lerares deed open. We zagen dat zij gewoon lesgaf en haar man vertelde dat ze niet aan de deur kon komen om te praten.”
De twee wachtten net zolang voor de deur tot de les voorbij was. “Toen kregen we haar eindelijk te spreken en kwam het hoge woord eruit. De lerares wilde geen les meer geven aan Miroslav omdat Oekraïeners fascisten zijn.”
Verkeerd beeld
De lerares verwijt ook Anna een fascist te zijn. “Dat doet ze op basis van een gesprek dat mijn vrouw en de lerares ooit hadden”, zegt Jan. “Daarin vertelde Anja dat haar opa in de Tweede Wereldoorlog niet wilde vechten tegen de Duitsers. Dat klopt, maar dat kwam vooral omdat haar vader toentertijd 12 was. Een kind nog!”
De lerares zou verder de Nederlandse media niet vertrouwen en stellen dat die een verkeerd beeld schetsen van het conflict tussen Oekraïne en Rusland.
Verdrietig
Miroslav is ontroostbaar. “Hij krijgt al 5 jaar les van haar en dat is 5 jaar zonder problemen gegaan”, zegt Jan. “Hij vindt het ontzettend jammer dat hij nu geen les meer krijgt en hoopt dat hij ergens anders terecht kan.”
Anna – die inmiddels als tolk wordt ingezet voor de vluchtelingen die nu in de gemeente Noordenveld zitten – vindt het verdrietig dat haar zoon de dupe is van deze oorlog. “Terwijl hij er niets aan kan doen.”
Onbegrijpelijk
Het gezin uit Leutingewolde heeft er slecht van geslapen. “Zeker na alles wat we de afgelopen week hebben gezien”, zegt Jan. “Aan de Pools-Oekraïense grens was de situatie al schrijnend. Op de terugweg zagen we in Duitsland auto’s vol met vrouwen en kinderen.”
Samen met een kennis heeft hij vrouwen geholpen met tanken langs de weg. “Ze hadden geen idee hoe dat moest. Het was verschrikkelijk om te zien. Dat je dan eenmaal terug in Nederland dit nog moet meemaken… Ik vind het echt onbegrijpelijk.”
De pianolerares is benaderd voor een reactie, maar ze wil de pers niet te woord staan.