Via een omweg doorbreken in het profvoetbal. Dat was de missie van Milan de Koe (19), die afgelopen zomer een contract bij Fortuna Sittard tekende nadat hij FC Groningen verliet. Maar vermoedelijk komt die doorbraak er niet meer; deze week maakte De Koe bekend te stoppen met voetballen.
De Zuidhorner maakte het nieuws zelf kenbaar via zijn Instagram-account. ‘Na lang nagedacht te hebben, ben ik tot een besluit gekomen om te stoppen met voetbal. Ik wil iedereen bedanken die mij in de afgelopen jaren heeft geholpen’, luidde de boodschap.
Voor zo’n besluit ging hij niet over één nacht ijs. ‘Ik heb natuurlijk altijd gedroomd om profvoetballer te worden, maar ik kreeg de afgelopen jaren minder plezier in voetballen en werd ongelukkig. Dus hiermee heb ik voor mezelf gekozen’, motiveert hij het besluit.
De druppel
De Koe doorliep de jeugdelftallen van SC Cambuur en FC Groningen en op Corpus den Hoorn zagen meerdere voetbalkenners het talent van de centrale verdediger uit Zuidhorn. Hij mocht zijn voetbalkunsten in de voorbereiding op vorig seizoen ook laten zien aan FC Groningen-trainer Danny Buijs, maar tot serieuze kansen bij het eerste elftal van de Groningers leidde het niet.
Daarop besloot De Koe afgelopen zomer eieren voor zijn geld te kiezen en voor een carrièrevervolg bij Fortuna Sittard te kiezen. Daar draaide hij onder trainer Sjors Ultee volop mee in de voorbereiding op het huidige eredivisieseizoen. Maar het moeten wennen in een andere omgeving en het gemis van familie en vrienden om hem heen braken de 19-jarige verdediger min of meer op in Sittard.
‘Dat is de druppel geweest’, denkt De Koe, die zich realiseert dat veel jonge voetballers dromen om door te breken als profvoetballer. Hij zat er dicht tegenaan, maar betaald voetbal lijkt voor hem ineens verder weg dan ooit.
‘En toch heb ik geen spijt van mijn besluit’, zegt hij standvastig. ‘Als voetballer moet je er altijd staan, je kunt eigenlijk nooit iets verkeerd doen. Doe je dat wel, dan kan dat meteen fataal zijn. Ik wil ook tijd aan andere dingen kunnen besteden. Dat is soms wat lastig.’
Fortuna heeft begrip voor besluit
Toen De Koe zijn besluit kenbaar maakte bij Fortuna Sittard, werd daar met zowel teleurstelling als begrip op gereageerd. En dat voelde voor de verdediger als het beste besluit dat hij kon nemen. ‘Alsof er een last van mijn schouders is gevallen’, glimlacht hij. Hij zette daarna koers naar het voor hem vertrouwde Zuidhorn, waar hij direct tijd met zijn ouders en vrienden doorbracht.
De kans zit erin dat het op een gegeven moment toch weer gaat kriebelen om de voetbalschoenen weer aan te trekken, maar voorlopig zet De Koe dat op een laag pitje. ‘Misschien, ooit’, lacht hij. ‘Ik ga nu gewoon lekker doen wat ik leuk vind. Ik heb al contact gehad met de opleiding Sport en Bewegen aan het Alfa College, waar ik weer aan de slag ga. Maar wat ik precies ga doen moet de toekomst uitwijzen.’