In Museum Havezate Mensinge in Roden werd vrijdagmiddag de tentoonstelling ‘Pronken met Porselein’ geopend. Het porselein van drie eeuwen oud is voor het grootste deel een vast onderdeel van de inventaris. Maar het is aangevuld met diverse stukken uit het Groninger Museum, en een flink aantal stukken die Havezate langdurig in bruikleen heeft.
“Havezate is uniek”
Directeur ad interim Mirjam Will had het eerste woord: “Ons huis is heel uniek en heeft al eeuwen lang een markante positie in het dorp en de gemeente. Wat het uniek maakt is de samenhang met het landschap en de collectie die wij hier hebben. Die hebben wij niet gekocht maar alle spullen zijn gekocht door de mensen die hier vroeger woonden. En dat is heel uniek in Nederland.”

Trots
Will gaf ook aan trots te zijn op de medewerkers van het museum. Het museum heeft namelijk slechts drie betaalde krachten in dienst. Het draait verder geheel op vrijwilligers.

Porselein met een verhaal
Hoeveel porselein er aanwezig is in het pand kon Tessa van der Laan vertellen. Zij is collectiebeheerder en conservator, en ook de projectleider van deze tentoonstelling. “Wij hebben meer dan 800 stuks keramiek in de collectie. Ter vergelijking: wij hebben ‘slechts’ 130 meubels. Dus is een heel groot deel van onze identiteit afgeleid van het porselein dat wij hebben. Het meeste keramiek komt uit China, uit de achttiende eeuw. Daarom is het mooi om dat porselein uit te lichten, letterlijk en figuurlijk. Maar ook om de afkomst ervan goed te duiden. Daarom hebben wij juist ook de verhalen erachter. Let dan ook maar eens op de vorm en de symboliek.”
“Ontmoeting met een oude vriend”
Speciale genodigde was een direct betrokkene: Lecong Zhou. Hij is junior curator van Aziatische keramieken bij het Groninger Museum en mede verantwoordelijk voor de tien keramische stukken uit het Groninger Museum, die ook te bezichtigen zijn bij Havezate Mensinge. Zhou is afkomstig uit China maar kwam naar Nederland, waar zijn verhaal ging bloeien. Natuurlijk bekend met het blauw met wit in alle Chinese keramiek merkte hij dat deze kleuren zowat overal ter wereld voorkomen. Ook in het Delfts blauw. Nederland ging voor hem niet meer alleen over kaas, tulpen, molens en klompen. Het blauw met wit, dus oorspronkelijk uit China, was een buitengewoon aangename ontdekking: “Alsof je een oude vriend ontmoet, maar zo heel ver van huis!” Hij noemde het porselein ook het eerste product dat wereldwijd werd verspreid. Hij besloot dan ook met een wens voor alle bezoekers: “Ik hoop dat iedereen die hier komt kijken die ervaring heeft van de ontmoeting met een oude vriend!”
Tentoonstelling
De tentoonstelling ‘Pronken met Porselein’ is te zien van 6 juni tot en met 2 mei 2027, van woensdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Het museum beschikt over een lift.

Zie ook ons eerdere bericht hierover:




