Leek, 25 juni 2025 – Woningcorporatie Wold & Waard heeft de Duurzaamheidsprijs 2025 gewonnen in de categorie middelgrote corporaties. De prijs is een erkenning voor corporaties die aantoonbaar CO₂-uitstoot verminderen en duurzaam renoveren. Dit wordt beoordeeld op landelijk niveau. Vastgoedadviesbureau Republiq reikt de prijs jaarlijks uit, op basis van energieverbruiksdata van netbeheerders.
Landelijke koploper
Wold & Waard realiseerde als een van de weinigen een daling van de CO₂-uitstoot, terwijl die bij veel andere corporaties juist steeg. De woningcorporatie zegt veel te hebben gedaan aan woningisolatie, zonnepanelen, warmtepompen en energiezuinige renovaties. Directeur-bestuurder Ton Schroor: “Wij zijn enorm trots op de eerste plaats. Vorig jaar waren wij derde, en nu eerste. Die ambitie hebben we natuurlijk weer voor volgend jaar.”
Loslaten huurbevriezing
Het loslaten van de huurbevriezing door de regering noemt Schroor als noodzakelijk om verder te kunnen gaan met de plannen. “Dat zal ook afhangen van een nieuw kabinet. Huurbevriezing zou funest zijn. De kosten voor de huurders zijn namelijk over het totaalplaatje van kosten gezakt, dankzij de verduurzaming. De huurkosten gaan weliswaar omhoog, maar dankzij de besparingen vanwege de energiemaatregelen, zakken de energiekosten fors. Voor ons moet het tegen elkaar opwegen om te kunnen blijven investeren.”
Woonlasten lager
De grootste veranderingen zijn bij de zogenaamde Spoor 1 woningen. Dat zijn woningen waar ongeveer alles moet veranderen: dak- en spouwisolatie, warmtepomp, zonnepanelen, glas en dergelijke. Schroor: “Dan praat je over een investering van ongeveer honderdduizend euro per woning. Bij die woningen was de CO₂-reductie maar liefst 74%. Het energieverbruik is dan zoveel lager geworden, dat ondanks de huurstijging de totale woonlasten zakten met 11,5%. Huurders zijn in het totaalplaatje dus voordeliger uit. En het is ook goed voor het milieu.”
Kritiek punt betreft de investering in zonnepanelen. Als de salderingsregeling voor zonnepanelen gaat vervallen in 2027, is het een reële vraag of het nog wel rendabel is.
Wooncomfort
Volgens een tevredenheidsonderzoek van Wold & Waard zelf onder huurders, zou blijken dat de beoordeling van het wooncomfort afgelopen jaren is gestegen. Het rapportcijfer ging volgens de corporatie van 6,7 naar 7,5. Een grotere tevredenheid onder huurders blijkt niet altijd meteen. Het kwartje moet soms vallen. Schroor: “Als huurders worden geconfronteerd met een huurverhoging vanwege de duurzame investeringen, komen er vaak eerst klachten. Als later blijkt dat er veel minder energie wordt verbruikt, draait men bij.”
Innovatie
Een project waar Wolf & Waard aan werkt betreft circulaire daken. Dat zijn complete prefab daken, uitgevoerd met isolatie en dakbedekking. En volledig duurzaam. De daken vervangen bestaande daken en worden als geheel pakket ineens geplaatst.
Naast Wold & Waard werd Lefier eerste bij de grote, en Destion bij de kleine corporaties. Het is de vijfde editie van de prijs.