Wat meer dan dertig jaar geleden begon als een pop- en rockavond voor bewoners uit Niekerk, Oldekerk, Faan en omgeving, is uitgegroeid tot een waardige afsluiter van de feestweek: Spijkerpop. Dit jaar belooft het zelfs een extra grote jubileumeditie te worden met niet één, maar twee podia waar verschillende artiesten zullen optreden. Bestuurslid Niels Span kijkt ernaar uit: “Je kan dit zien als een aftrap naar het nieuwe Spijkerpop.”
Aan de bar in De Smidse bladert Span door het speciale magazine dat jaarlijks wordt gemaakt voor de feestweek. In het ruim zestig pagina’s dikke boekje staan onder andere het XL-programma van dit jaar, interviews met vrijwilligers én het gloednieuwe logo. Het is een begin van een vernieuwd Spijkerpop, vertelt Span. “We merkten dat de jeugd behoefte had aan wat meer variantie. Dus niet alleen maar rockmuziek. Daarom stelden we onszelf de vraag: ‘hoe behouden we dezelfde identiteit van de afgelopen negentwintig jaar, maar zorgen we er voor dat Spijkerpop over dertig jaar nog bestaat?”
Om de jeugd, maar ook het oudere publiek samen te kunnen brengen, bedacht het bestuur een simpele oplossing: twee podia met verschillende soorten muziek. “Binnen treden namen als Tammo & Band, Jeroen van der Boom en La Fuente op. Op het buitenpodium matchen de drie bands met hoe Spijkerpop ooit is begonnen. Zo hebben we rockmuziek van Maestro, blues door The Sidekicks en verzorgt Skeftum een ode aan Golden Earring. Zo hopen we onze twee doelgroepen met elkaar te verbinden”, legt Span uit.
Juicy Spijkerhop en Mega Pubquiz
Wat de XL-editie daarnaast bijzonder maakt, is onder andere het speciale ‘Juicy Spijkerhop’ biertje. Op het etiket is de reis van de afgelopen dertig jaar te zien. Zo staan onder andere het allereerste logo, het iconische zebrapad én de ‘kruipendnaarhuislaan’ op het blikje afgebeeld. “Hoe geef je cachet aan dertig jaar Spijkerpop?”, begint Span. “We dachten eerst aan merchandise, maar toen kwam iemand met het idee een biertje te brouwen.” De Tropical Ipa blijkt een groot succes. Binnen twee dagen zijn de meeste biertjes al uitverkocht. “Gelukkig heeft Bax Bier nog wat exemplaren kunnen brouwen voor ons. Maar het gaat nog steeds hard.” Voor de mensen die niks hebben kunnen bemachtigen: op de feestavonden is de Juicy Spijkerhop ook op gelimiteerde oplage op de tap te verkrijgen. “Zo’n eigen biertje geeft een extra feestelijk tintje. En daar zijn we trots op.”
Ook de Mega Pubquiz op de dinsdagavond is een programma-onderdeel dat alleen dit jaar wordt georganiseerd. “Normaal hebben we altijd een eindejaarsquiz op 30 december”, vertelt Span. “Nu organiseren we dat voor één keer ook live in de feesttent. Tijdens de quiz van december kondigden we het aan en gelijk waren alle kaarten uitverkocht. Er doen tachtig teams mee.”
Uitverkochte avonden
De kaartverkoop voor de andere avonden gaat ook hard. Zo is het traditionele Hollandse Hits Festival op de zaterdag al uitverkocht. Span verwacht dat de andere avonden zullen volgen. “Er komen jaarlijks ruim 8000 bezoekers langs op onze feestweek, waarvan het overgrote deel uit de directe omgeving komt”, zegt hij. Om de feestweek mogelijk te maken, zijn vrijwilligers nodig. Iedere avond helpen er rond de dertig á veertig man mee. “En daar zijn we enorm trots op”, zegt Span. “Onze vrijwilligers zijn het allerbelangrijkst. Zonder hen kan de tent wel sluiten.”
Er zijn nog tickets te verkrijgen voor de Kings & Queens-avond, het Boom! Boom! Weilando festival en Spijkerpop XL. Voor meer informatie, zie www.desmidse.net.
