Tip de Redactie
Luister Radio
Luister via deze knop mee.
Kijk TV
Kijk via deze knop mee.

© 2026 RTV Zulthe

Scholen in Noordenveld en Westerkwartier zamelen elektronisch afval in tijdens E-waste Race

© Serena Caruso / RTV Zulthe
Deel op Facebook

Op verschillende basisscholen in Noordenveld en Westerkwartier wordt in maart de E-waste Race gespeeld. Leerlingen leren meer over hergebruik, reparatie en recycling van apparaten en kunnen ondertussen punten verzamelen door zoveel mogelijk elektronisch afval in te zamelen. Op maandag 2 maart trapte groep 6 van OBS De Marke in Roden de race af samen met wethouder Robert Meijer

Een oud toetsenbord, kapotte telefoon of een elektrische tandenborstel die niet meer werkt: voorbeelden van elektrische apparaten die kunnen worden hergebruikt. Op dit moment wordt in Nederland de helft van de e-waste niet gerecycled. Vaak belandt het bij het restafval of blijft het bij mensen thuis liggen, op zolder of in een la. Dat terwijl de grondstoffen van sommige apparaten tot wel 95% kunnen worden hergebruikt.

Niet in de grijze container, maar recyclen

Om de kinderen een voorbeeld te kunnen geven had Meijer een oude airfryer meegenomen. Al in de lade van het apparaat zitten verschillende onderdelen die kunnen worden hergebruikt: “Het ijzer kan worden omgesmolten en ook het plastic kunnen we recyclen. En dat geldt ook voor allerlei materialen die in de airfryer zitten”, legt hij uit. “Zo kunnen de kinderen en kleinkinderen over honderd jaar nog genieten van dit soort producten.” Hij hoopt dan ook dat de klas veel elektronische producten weet op te halen: “Roep jullie ouders, opa’s, oma’s en buren op om afval niet in de grijze container te gooien, maar om te recyclen. Zo kunnen we er weer mooie, nieuwe dingen van maken.”

Het artikel gaat verder onder de afbeelding

Wethouder Robert Meijer geeft uitleg over recyclen – Serena Caruso / RTV Zulthe

E-waste punten verzamelen

De E-waste Race begint maandag 9 maart en duurt tot 2 april. Tot die tijd kunnen de kinderen zoveel mogelijk apparaten verzamelen. Het inleveren daarvan kan bijvoorbeeld bij het grondstoffencentrum in Roden of bij Wecycle e-waste inleverpunten, vertelt docent Annemieke Schuiling-De Reus. “De kinderen kunnen een foto maken van hun product en zo E-waste punten verzamelen. Ze kunnen ook apparaten inzamelen bij hun buren, familie en vrienden om zo meer punten te verdienen.”

Scholen in Noordenveld en Westerkwartier

Naast OBS de Marke in Roden doet ook BBS de Verwondering uit Alteveer mee in Noordenveld. In het Westerkwartier spelen SLS De Binding (Opende), SWS de Gavelander (Oostwold), De Brug (Zuidhorn), OBS De Beelen (Tolbert) en CBS De Windroos (Zuidhorn) mee met de E-waste Race. De klas die de meeste punten heeft opgehaald wint een geheel verzorgd schoolreisje naar de DoeZOO in Leens.

Inwoners, die in de buurt van de scholen wonen, kunnen hun afval aanmelden op www.ewasterace.nl. Scholieren kunnen zo elektrische apparaten komen ophalen.

Advertentie

Gerelateerde berichten

Log hier in

album-art

00:00