Hoewel de zomervakantie tot zijn einde komt, geniet de jeugd in Boerakker, Grijpskerk, Leek en Oldehove nog extra van de speelweek in hun dorp. Hutten bouwen, zwemmen, vossenjachten of een speciale editie van computerspel ‘Among Us’: de verschillende besturen zetten zich keihard in om de zomervakantie met een knaller af te kunnen sluiten voor de kinderen.
Leek:
Al meer dan vijftig jaar is het een begrip in Leek: de jaarlijkse Speelweek die op De Bult wordt georganiseerd. Met maar liefst 250 deelnemende kinderen is het één van de grotere in het Westerkwartier. Meer dan negentig vrijwilligers zetten zich dit jaar in om het een geslaagde week te maken voor de jeugd, vertelt Kirsten Hoogerdijk van de organisatie. “Het leuke is dat wij iets organiseren voor jong en oud. We hebben een programma voor de basisschoolkinderen, maar in de avond ook allerlei activiteiten voor onze vrijwilligers.” De Speelweek is dan ook erg populair. Zowel voor de deelnemers, als voor de vrijwilligers. “We zijn de afgelopen jaren enorm gegroeid. We werken nu zelfs met wachtlijsten”, vertelt Hoogerdijk. “Het leuke is dat de kinderen doorgroeien tot vrijwilliger bij ons. We hebben maar liefst vijfendertig aanmelding van eersteklassers, die hier vorig jaar nog als groepachters meededen.”
Inmiddels is Hoogerdijk al acht jaar vrijwilliger bij de Speelweek. Voorzitter Marjo Schaap helpt al achttien jaar mee. Op haar dertiende ging ze samen met een vriend mee als vrijwilliger en sindsdien is ze er ieder jaar bij. “Het is een week waarin iedereen zichzelf kan zijn”, begint ze. “Het is een mix van hele diverse mensen die samen een leuke week neerzetten voor jong en oud. Als de kinderen plezier hebben, is jouw werk volbracht.”

Boerakker:
Ook in Boerakker is de Speelweek inmiddels vijftien jaar een begrip. Wesley en Lianne Bethlehem zijn al vanaf het begin betrokken, “We hebben nu een groep van achttien vrijwilligers”, vertelt Wesley. “Die komen uit Boerakker, maar ook uit de omgeving zoals uit Drachten of Roden.” Dat aantal helpende handen is zeker nodig, want er spelen dit jaar maar liefst 72 kinderen mee. Ze werken hard aan de speciale musical: iets wat inmiddels echt een traditie is. “We doen dat ook al vijftien jaar”, zegt Lianne. “We hebben twee keer iets anders geprobeerd, namelijk een eindfeest. Toch merkten we dat de kinderen liever de musical deden.”
De hele week staat in het teken van het thema van ‘Ruimte en Wetenschap’. Zo moeten de kinderen tijdens een vossenjacht langs allerlei planeten en spelen ze geen ‘moordenaartje’, maar ‘zoek de alien’. Zelfs het bekende computerspel Among Us wordt in real life gespeeld. “Daarvoor hebben we twintig verschillende minigames bedacht binnen dat spel”, legt Wesley met een glimlach uit. “We zijn eigenlijk van januari tot en met december bezig met de Speelweek.” Lianne voegt daaraan toe: “Op een gegeven moment heb je twee á drie maanden dat je er minder mee bezig bent, maar je hoofd blijft doordraaien met nieuwe ideeën.” Want dat is het allerbelangrijkste: blije kinderen. “Het is ook mooi om te zien hoe ze zich allemaal ontwikkelen door de jaren”, zegt Lianne. “Je ziet langzaam hun talenten opkomen, dat is echt leuk.”

Grijpskerk
Hoewel ook deze Speelweek op maandagochtend werd geopend, staat het hele terrein aan de Sportlaan al vol met hutten. Kinderen hebben vol enthousiasme met hun ouders en zelfs opa’s en oma’s lopen bouwen, vertellen voorzitter Dirkjan Postma en adjunct-voorzitter Julian Nauta. Vanaf 1970 is de Speelweek echt een begrip in Grijpskerk. “Vanuit het dorp is er veel waardering voor”, zegt Postma. “Ouders plannen hier zelfs hun vakantie omheen.”
Zelf zijn de mannen ook al jaren actief bij de Speelweek. Eerst als huttenbouwers en nu als vrijwilligers. “Het grootste deel van onze groep heeft vroeger als kind ook meegedaan hieraan”, vertelt Nauta. “We zijn eigenlijk één grote vriendengroep. Het is heel leuk om te doen, heel gezellig en vrijblijvend.” Met dat enthousiasme heeft het team een behoorlijk programma samengesteld. Zo kunnen de kinderen naast het timmeren ook meedoen aan een bingo, spokentocht of talentenjacht. Ook wordt de hele week lang ‘Wie is de Mol’ gespeeld. Eén van de vrijwilligers ‘molt’ de hele week tijdens de activiteiten. “We zijn daar vijf jaar geleden mee begonnen”, legt Postma uit. “De kinderen vonden het zo leuk, dat we het zijn blijven doen.” Want dat is ook voor hen het belangrijkste: kinderen een leuke week bezorgen. “Als voorzitter ben ik er trots op wat we hier neer weten te zetten met elkaar.” Nauta voegt daaraan toe: “Als we alles hebben gehad, kan je terugkijken met een gevoel van: ‘dit hebben we weer mooi geflikt met z’n allen.”

Oldehove
Ook in Oldehove zijn er ware kastelen uit de grond gestampt. Met een kleine veertig man aan vrijwilligers weten ze ieder jaar weer een leuke week neer te zetten voor de ruim zestig kinderen. “Ze kijken er echt naar uit om de hutten te kunnen bouwen”, vertelt bestuurslid Marjan Dol-Boersma. “Toch hoor je woensdag ook dat ze zin hebben om de boel in de fik te steken.” Dat is namelijk al jarenlang een traditie: op de laatste dag worden alle hutten bij elkaar geveegd en in de brand gestoken. De brandweer komt vervolgens langs om het vuur te blussen.
Dol-Boersma merkt dat de kinderen echt naar de Speelweek toe leven. Ouders houden ook hier rekening mee wanneer ze hun vakanties plannen. “Het begon ooit als een week voor kinderen die niet weggingen”, blikt ze terug. “Inmiddels zijn we uitgegroeid tot dit. Er zijn nog wel kinderen die niet op vakantie gaan, maar dat is niet meer de hoofdreden.” Zelf vindt het bestuurslid het ook nog altijd gezellig om mee te helpen. “Ik ben op mijn vijftiende begonnen bij de hutten en uiteindelijk heb ik zo het stokje overgenomen”, lacht ze. “Voor de meeste vrijwilligers geldt dat. We hebben nu zelfs al kinderen die uitrekenen wanneer zij na groep acht mee kunnen helpen. Zo rol je erin en blijf je betrokken.”
