De gemeente Noordenveld telt relatief de meeste speedpedelecs van Nederland, zo blijkt uit cijfers van het CBS. Het gaat om 9,6 snelle e-bikes per duizend inwoners van 16 jaar en ouder, ruim vier keer het landelijk gemiddelde. In totaal stonden er begin 2025 35.400 speedpedelecs geregistreerd in Nederland.
Speedpedelecs, die trapondersteuning tot 45 km/u bieden, vallen onder de bromfietsregels: kenteken, verzekering, helmplicht en achteruitkijkspiegel zijn verplicht.
Opvallend genoeg herkent de lokale fietsenhandel de hoge aantallen niet. Volgens Ronald Pleij van Century Velodroom in Roden verkoopt zijn winkel slechts enkele speedpedelecs per jaar, een fractie van het totaal aantal e-bikes.
De groei van het aantal speedpedelecs vlakt af. In 2024 werden er 3.100 verkocht, tegen 4.300 in 2022. De jaarlijkse groei lag begin 2025 op 6,5 procent, fors lager dan vijf jaar eerder.
Het merendeel van de gebruikers is ouder dan 55 jaar. Jongeren kiezen vaker voor goedkopere e-bikes, soms opgevoerd tot vergelijkbare snelheid. De hoge aanschafprijs, vaak boven de 6.000 euro, maakt de speedpedelec minder aantrekkelijk voor deze groep.