In natuurgebied De Onlanden is het deze wintermaanden bijzonder druk. Duizenden ganzen, eenden en andere watervogels strijken er neer om de winter door te brengen. Vrijwilliger en vogelteller Jacob Poortstra van Stichting Natuurbelangen De Onlanden trekt wekelijks het gebied in om de aantallen bij te houden.
Dertig verschillende soorten
Sinds 2012 telt Poortstra van september tot april de watervogels. De gegevens worden gebruikt om te volgen hoe de populaties zich door de jaren heen ontwikkelen. Tijdens een gemiddelde telling komt hij op zo’n dertig verschillende soorten uit. De Onlanden is in deze periode een belangrijk rust- en foerageergebied, met een mix van rietvelden, open water en graslanden die veel soorten aantrekt.
Wilde eend
Toch ziet Poortstra ook zorgen. Vooral de wilde eend neemt al jaren af, een trend die landelijk zichtbaar is. De oorzaak is nog onduidelijk. Positief is dat de vogelgriep dit seizoen nog niet is opgedoken in het gebied. En raakt Poortstra bij al die aantallen weleens de tel kwijt? “Zeker,” lacht hij. “Maar dan begin ik gewoon opnieuw. Je bent buiten, je ziet prachtige vogels, het blijft genieten.”



